Sığınma Evinde Kalan Kadın Boşanma Davasını Nerede Açabilir?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Sığınma Evinde Kalan Kadın Boşanma Davasını Nerede Açabilir?
  • Sığınma Evinde Kalan Kadın Boşanma Davasını Nerede Açabilir?

  • Ekim 16, 2020
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Ülkemizde kadınlar yuvasının dağılmaması, çocuğunun babasından ayrı kalmaması için yıllarca sorunlu evliliklerine katlanmak zorunda kalmaktadırlar. Boşanmaya en son çare olarak başvurmaktadırlar.
Boşanma kararı alan kadının boşanma davasını nerede açacağı hususu Türk Medeni Kanunumuzun 168. maddesinde düzenlenmiştir.
Türk Medeni Kanunu Madde 168; Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.

Ancak bu düzenlemeden ayrı olarak boşanmak isteyen kadının can güvenliği tehlikedeyse o yerde de boşanma davası açabilmesi gerekir. Müşterek konuttan fiziksel şiddet uğradığı için ayrılan kadının gideceği bir yer yoksa belediye veya bakanlıkların kadın sığınmaevinde kalma hakkı vardır.

Boşanmak isteyen ancak kalacak bir yeri olmayan kadınlarımızın barınma ihtiyacını kadın sığınmaevleri karşılamakta, hayatta kalmak için sığınmaevleri  kadınlar için çoğu zaman kurtarıcı bir mekanizma olmaktadır.
Yargıtay’a göre kadın sığınma evine sığınmış bir kadın o yerde boşanma davası açabilir.
Güçlü kalmak, hayata yeniden başlamak adına kadın sığınmaevine sığınan kadın için Yargıtay boşanma davası açma konusunda kolaylık tanımıştır.

Bu konuda tarafımızca alınan bir karar da mevcuttur. Kadın sığınmaevinde kalan müvekkilimizin bulunduğu yerde boşanma davası açılmış; ancak karşı taraf yetki durumuna itiraz etmiştir. Mahkeme tarafından yetki itirazı reddedilmiş, mahkeme kadın sığınmaevinin bulunduğu yerde boşanma davası açabilir, kararını vermiştir. 

Kadına şiddetle mücadele için önemli bir karara imza attık.

Bu konuda aldığımız karar aşağıda verilmiştir.

Daha iyilerinin gelmesi dileğiyle ….

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş