Terasa Havuz Yapılabilir Mi?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Terasa Havuz Yapılabilir Mi?
  • Terasa Havuz Yapılabilir Mi?

  • Haziran 24, 2024
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Terasa Havuz Yapılabilir Mi?

Apartman ve site sakinlerinin streslerini azaltmalarına ve rahatlamalarına yardımcı olan havuzlar pek çok alanlara kurulabilmektedir. Bu alanlardan birisi de terastır. Peki, binalarda terasa, diğer maliklerin rızası alınmadan havuz yapılabilir mi?

Ortak alanlar Kat Mülkiyeti Kanunumuzun 4. maddesinde açıkça düzenlenmiştir. Apartmanda, terasın tüm kat maliklerinin kullanımında olduğu açıktır. Ortak alana projeye aykırı teras kata havuz inşa edilmesi kat mülkiyeti kanunumuza aykırılık teşkil eder. Kimse kafasına göre terasa havuz yaptıramaz.

Ortak alan apartman ve sitelerin en önemli problemidir. Ortak alanda yapılan keyfi müdahaleler Kat Mülkiyeti Kanuna aykırılık oluşturmaktadır.

Kat Mülkiyeti Yasasının 18. maddesi hükmüne göre de kat maliklerinin, gerek bağımsız bölümlerini gerek eklenti ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kurallarına uymak, özellikle birbirlerini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla karşılıklı olarak yükümlü oldukları kabul edilmiştir.

Ortak yerlerdeki mimari projeye aykırı değişiklikler için kat maliklerinin oy birliği ile karar alması gerekir. Taşınmazın mimari projesi ve tapu kaydında belirtildiği şekilde kullanılması asıldır. Aksi halde ortak yer olan terasa havuz inşa eden komşuya karşı dava açma hakkınız bulunmaktadır.

Bu dava kat mülkiyeti kurulan taşınmazlarda onaylı mimari projeye aykırı yapılan değişikliklerin eski hale getirilmesi istemine ilişkin olarak açılmaktadır.Ana taşınmazın ortak yerlerine yapılan müdahalenin önlenmesi ve onaylı mimari projeye aykırılıkların eski hale getirilmesine ilişkin davalar mülkiyet hakkına dayanılarak açılır. Bu davaları her bir kat maliki açabilir.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş