Topraktan Ev Almak Güvenilir Midir?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Topraktan Ev Almak Güvenilir Midir?
  • Topraktan Ev Almak Güvenilir Midir?

  • Haziran 2, 2024
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Temelden Satış Nedir?

Ülkemizde yaygın olarak düzenlenen toplumda bilinen adıyla kat karşılığı inşaat sözleşmesi; arsa sahibinin bir arsanın muayyen bir payının bedel olarak devri veya devri taahhüdü karşılığında, müteahhidin bir inşa eseri meydana getirmeyi taahhüt ettiği, tam olarak iki tarafa borç yükleyen ivazlı bir sözleşmedir.

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde arsa maliki, daha inşaat başlamamışken yahut inşaat henüz tamamlanmamışken arsa payını finansman ihtiyacını karşılayabilsin diye müteahhide devreder. Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde bina yapım işini üstlenen müteahhit işi bitirebilmek için bir finansman ihtiyacı duyar.

Bu nedenle arsa sahibinden henüz sözleşmenin başında arsa paylarının devrini talep eder. Müteahhit de devraldığı arsa paylarını temelden üçüncü kişilere satar. Bu sayede inşaat için gereken finansmanı sağlar.

Müteahhidin payına düşen arsaları inşaat bitmeden üçüncü kişilere satmasına topraktan/temelden satış diyoruz. Bu şekilde ev almanın daha ucuz olabileceği düşüncesiyle vatandaşlar topraktan satışa yönelmektedir. Peki bu satışlar güvenilir midir?

Temelden Ev Almak Güvenilir Midir?

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde müteahhit, sözleşmeye uygun meydana getirdiği eseri teslim borcu altındadır. Müteahhit, üstlendiği eseri meydana getirecek ve meydana getirdiği bu eseri, arsa malikine usul, yasaya ve sözleşme hükümlerine uygun olarak teslim edecektir.

Yargıtay’ın yerleşik içtihatları gereğince müteahhidin sözleşme gereği bağımsız bölümlere hak kazanabilmesi inşaatı kusursuz ve eksiksiz tamamlayıp teslim etmesine bağlıdır. Aksi halde müteahhit edimini tam ve yasal olarak yerine getirmediğinden müteahhitten pay satın alan vatandaşların bu alımları korunmaz ve tapu payları iptal edilir.

Bu nedenle topraktan ev almak isteyen vatandaşların ev almadan önce müteahhit firmanın doğruluğunu araştırması ya da müteahhit yerine arsa sahibinden ev almayı tercih etmesi ileride ortaya çıkabilecek sorunları önleyecektir.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş