Apartmanda Evcil Hayvan Beslenebilir Mi?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Apartmanda Evcil Hayvan Beslenebilir Mi?
  • Apartmanda Evcil Hayvan Beslenebilir Mi?

  • Mayıs 29, 2024
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Apartmanda Evcil Hayvan Beslenebilir Mi?

Apartman ve sitelerde yaşam pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Bunlardan birisi de bağımsız bölümde beslenen evcil hayvanlardır. Evcil hayvanlar, şehir hayatının bir gereği olarak apartman ve sitelerde yaygınlaşmıştır. Ancak bu durum apartman ve sitelerde evcil hayvan problemlerine neden olmaktadır. Apartmanlarda hayvansever bireyler olabileceği gibi hayvan dostu olmayanlar da olacaktır. Evcil hayvanların saldırgan, gürültüye neden olmaları ve çevreyi kirletmeleri vs gibi nedenlerle bazı kat malikleri evcil hayvan beslenmesine karşı çıkabilmektedir. Peki bu durumda ne yapılabilir?

Kat Mülkiyeti Yasası’nın 18. maddesi gereğince kat malikleri gerek bağımsız bölümleri gerek eklenti ve ortak yerleri kullanırken karşılıklı olarak birbirlerini rahatsız etmemekle yükümlü olup, kat maliki olmayan ancak o bağımsız bölümü kullananlar bu bağımsız bölümünden yararlanmasını engelleyici ve bizzat kendisini rahatsız edici davranışlar nedeniyle dava açma hakkına sahiptir. 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 33/2 maddesi uyarınca “Hakimin müdahalesi” ile evcil hayvanın uzaklaştırılması istenebilir.

Yönetim Planında Yasaklama Varsa Ne Yapılmalıdır?

Apartman sorunlarında başvuracağımız temel adres yönetim planıdır. Yönetim planında evcil hayvan beslenmesine ilişkin bir yasaklama var ise mutlak surette uygulanır. Çünkü Kat Mülkiyeti Kanununun 28. Maddesi gereğince yönetim planı bütün kat maliklerini, bunların külli ve cüzi haleflerini bağlayan bir sözleşme niteliğinde olduğu, yönetim planı değiştirilmedikçe bağımsız bölüm malikleri, külli ve cüzi halefleri ile yönetici ve denetçilerin buna uymak mecburiyetindedir. Görüldüğü üzere kanun, yönetim planının bütün kat maliklerini bağlayan bir sözleşme hükmünde olduğunu açıkça belirtmiştir.

Yönetim planında evcil hayvan besleme konusunda bir yasaklama varsa konutunuzda evcil hayvan besleyemezsiniz.
Yönetim Planında Yasaklama Yoksa Evcil Hayvan Beslenebilir Mi?

Yönetim planında köpek beslenmesi konusunda bir yasaklama yoksa Kat Mülkiyeti Kanununun 18. maddesinin 1. fıkrasında yazılı “Rahatsız Etmeme” koşulunun kanıtlanması gerekir.Yargıtay’ın yerleşmiş uygulamalarına göre ana taşınmazda ve bağımsız bölümlerde evcil hayvan beslenmesini yasaklayan herhangi bir hükmün yönetim planında olmaması rahatsızlık verdiği saptanan evcil hayvanın uzaklaştırılmasına engel oluşturmaz. Bu durumda evcil hayvanın rahatsızlık verdiği hususu ispatlanırsa mahkemece evcil hayvanın tahliyesine karar verilir.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş