İstenmeyen Reklam Mesajlarını Engellemenin Hukuki Yolu Nedir?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > İstenmeyen Reklam Mesajlarını Engellemenin Hukuki Yolu Nedir?
  • İstenmeyen Reklam Mesajlarını Engellemenin Hukuki Yolu Nedir?

  • Eylül 9, 2021
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
İstenmeyen Mesaj Ve Aramalara Karşı Hukuki Başvuru Yolları

Günümüzde birçok telefon kullanıcısı rızası dışında gelen arama ve mesajlardan şikayetçidir. İnternet sitesi, kurum, markalardan gelen bilgilendirme/reklam amaçlı mesaj ve aramalar kullanıcıları rahatsız etmekte, telefon kullanıcıları istemeseler bile bu mesaj ve aramalara maruz kalmaktadır.

Peki Bunları Engellemenin Bir Yolu Var Mıdır?
Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir.

Bununla ilgili 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 24 Mart 2016 tarihinde TBMM’de kabul edilmiş, 7 Nisan 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bu kanunun amacı kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemektir.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunun Büyük Önem Atfettiği Kişisel Veri Kavramı Nedir?
Kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiye kişisel veri diyoruz.
Neler kişisel veri olabilir?

Bir kişinin adı, soyadı, TC kimlik numarası, adres, telefon numarası, fiziksel özellikleri, ses kaydı, pasaport numarası, özgeçmişi, hobileri vs. daha fazla örnekle çoğaltılabilir yani bir insanı tanımlayan her şey o kişinin kişisel verisidir.

Görüleceği üzere cep telefon numarası da kişisel veri olarak tanımlanmıştır. Kişisel veri niteliğindeki cep telefonu numarasının elde edilmesi ve reklam içerikli SMS gönderimi veya arama için kullanılması şeklinde gerçekleşen kişisel veri işleme faaliyeti kanuna aykırılık teşkil eder.

Kullanıcıların cep telefonu numaralarına açık rızası olmaksızın ilgili internet siteleri/markalar tarafından reklam içerikli SMS gönderimi veya aramalar ile kişisel verilerinin işlenmesi hukuka aykırıdır.
Bunlara karşı telefon kullanıcıların hukuki başvuru hakkı bulunmaktadır.
Telefon numaranıza gönderilen mesaj ve aramalara karşı ilgili internet sitesini/kurumu/markayı Kişisel Veri Koruma Kurulu’na şikayet edebilirsiniz.
Kişisel veri koruma kurulu, ihlalin büyüklüğüne göre  idari yaptırım ya da para cezasına tek başına veya birlikte de hükmedebilir.
Bunun yanında taciz boyutuna varacak şekilde ısrarlı SMS ve aramalar nedeniyle suça maruz kalan her vatandaş savcılığa suç duyurusunda da bulunabilir.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş