Dükkanı Büyütmek Mümkün Müdür?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Dükkanı Büyütmek Mümkün Müdür?
  • Dükkanı Büyütmek Mümkün Müdür?

  • Haziran 2, 2023
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Dükkanı Büyütmek Mümkün Müdür?

Toplu halde yaşam pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Apartmanlarda çok sayıda insanın bir arada yaşaması, ortak kullanılan alanlar ve kuralların olduğu bir ortamda oluşan sorunlarla karşılaşılabilir. Bu sorunlardan birisi de dükkanı büyütme istemidir. Toplu yaşamda çıkan sorunlarda uygulanacak kanun kat mülkiyeti yasasıdır.

Kat Mülkiyeti Kanunu, bir binadaki bağımsız bölümlerin (daireler, dükkanlar, ofisler vb.) kullanımı, yönetimi ve düzenlenmesiyle ilgili hükümler içerir. Dükkanın ara duvarlarının yıkılmak suretiyle dükkanı büyütmek Kat Mülkiyeti Kanuna bağlı bir süreçtir.  

Kat Mülkiyeti Yasası’nın 18/1. maddesinde “Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlü olduğu kabul edilmiştir.

Yine aynı kanunun 19. maddesinde ise Kat malikleri, ana gayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecbur olup, kat maliklerinden birinin ana taşınmazın ortak yerlerinde kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça inşaat, onarım, tesis ve değişiklikler yapamayacağı öngörülmüştür.

Buna göre kat maliki kendi bağımsız bölümünde ana yapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Her kat maliki ana gayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur. Aykırılık halinde her kat malikinin dava açma hakkı mevcuttur.

 

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

 

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş