Bodrum, Konut Haline Getirilebilir Mi?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Bodrum, Konut Haline Getirilebilir Mi?
  • Bodrum, Konut Haline Getirilebilir Mi?

  • Mayıs 17, 2024
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Bodrum, Konut Haline Getirilebilir Mi?

Apartmanda yaşam pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Bu sorunlardan birisi de ortak alanların bağımsız bölüm haline getirilmesi isteğidir. Bazı kat malikleri ana taşınmazdaki bodrumu, konuta dönüştürüp kullanmaktadır.  Peki, bu durum karşısında ne yapılabilir? 

Ana taşınmazdaki bodrumun, konut haline dönüştürülmesi hukuka uygun mudur sorusunun cevabı için öncelikle kat mülkiyeti kanuna bakılması gerekmektedir. Apartmanda huzur ve sükûnetin sağlanabilmesi için kuralları düzenleyen başlıca kanunumuz kat mülkiyeti kanunudur. Kat mülkiyeti kanunu gereğince bodrumun amacına aykırı kullanımı için karar alınması gerekiyor.

Kat mülkiyeti kanunun 19. maddesinde kat maliklerine ana taşınmazın bakımına ve mimari durumu ile güzelliği ve sağlamlığını titizlikle koruma yükümlülüğü yüklenmiştir. Bu çerçevede kat malikleri ana taşınmazın mimari durumunu koruma yükümlülüğü altındadır. Buna göre kanun, mimari projeye aykırı bir yapıyı onaylamamaktadır.

Kural olarak ana taşınmazda mimari projeye aykırı yenilik, değişiklik ya da tadilat yapılamaz.
Mimari Proje Nedir?

Mimari proje ya da onaylı proje, bir yapının teknik ve mimarisi hakkında bilgi veren projeye denir. Apartmanın mimari durumu mimari projede gösterilir. Apartman ve sitelerde mimari projeye aykırı yapı inşa edilmesi kat mülkiyeti hukukuna göre yasaktır.

Mimari projede bodrum olarak gösterilen bir yerin konut haline getirilebilmesi için tüm kat maliklerinin yazılı rızası bulunması gerekmektedir.

Bodrumun, ev haline dönüşümü için tüm kat maliklerinin rızası bulunmalıdır. Aksi halde karar almadan bodrumu ev haline getiren komşuya karşı dava açma hakkınız vardır. Bu dava kat mülkiyeti kurulan taşınmazlarda onaylı mimari projeye aykırı yapılan değişikliklerin eski hale getirilmesi istemine ilişkin olarak açılmaktadır.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş