Apartmanda Deprem Dayanıklılık Testi Nasıl Yapılır?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Apartmanda Deprem Dayanıklılık Testi Nasıl Yapılır?
  • Apartmanda Deprem Dayanıklılık Testi Nasıl Yapılır?

  • Şubat 11, 2024
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Deprem Dayanıklılık Testi Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda yaşanan deprem felaketlerinden sonra binaların güvenliğini konusu merak ediliyor. Türkiye deprem kuşağında yer almakta olup deprem açısından riskli ülkelerden biridir. Bu nedenle yükselip giden binalar çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan en önemlisi de binaların depreme dayanıklılığı konusudur. Bu durum herkesin can ve mal güvenliğini yakından ilgilendirdiğinden yaşadıkları evin depreme dayanıklı olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlar binalarının sağlamlık durumunu öğrenmek için ölçümler yapılmasını istemektedir.

Binaların eski oluşu, bulunduğu yerin deprem bölgesinde bulunması, binanın yaşı ve statik durumu gibi birçok etmenler tehlike durumu arz etmektedir. Binaların sağlam olup olmadığı ve güvenlik önlemleri alınması konusunda binanın deprem riskini öğrenmek için bu testlere ihtiyaç vardır. Bina sağlamlılık testi, alanında uzman özel şirketler aracılığıyla yapılmaktadır. Bunun yanında oturdukları binadan şüphe duyan vatandaşların mahkeme aracılığıyla tespit yaptırması da mümkündür.

Kat Mülkiyeti Kanununun 19. maddesine göre, kat malikleri, apartmanın bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar. Hükmü gereğince de her kat malikinin, binanın estetiği ve mimarisini koruyacağı kabul edilmiştir.

Yaşadıkları binanın riskli olup olmadığını öğrenmek isteyenler, Kat mülkiyeti Kanunu 23/2 fıkrası gereğince mahkemeye başvurarak depreme dayanıklılık testinin yapılmasını isteyebilir.

Binanın projeye ve deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığının saptanması için Sulh Hukuk Mahkemesinde dava  açılabilmektedir. Ayrıca mahkeme aracılığıyla yapılan bu tespitlerde binanın tüm bağımsız bölümlerinde ve ortak yerlerde incelemeler yapılarak Karot Testi uygulanması ve yapının depreme dayanıklı olup olmadığı öğrenilmektedir.

Bunlar dışında da bina sağlamlık testinin yapılması isteyen vatandaşların Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri’nden bu testi talep etmeleri de mümkündür. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisans verilen kuruluşlar, belediyeler ve özel kurumlar tarafından riskli yapı tespiti yapılmaktadır.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş