Konut, Büro Olarak Kullanılabilir Mi?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Konut, Büro Olarak Kullanılabilir Mi?
  • Konut, Büro Olarak Kullanılabilir Mi?

  • Temmuz 14, 2023
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Konut, Büro Olarak Kullanılabilir Mi?

Kat mülkiyeti Kanuna göre tapuda konut olarak yazılı olan yerler mesken olarak kullanılır. Kural olarak işyeri şeklinde kullanılamaz. Ancak Kat Mülkiyeti Yasası’nın 24. Maddesinde konutların hangi hallerde amaçlarına aykırı olarak kullanılabilecekleri hususlar sayılarak belirtilmiştir.

634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunun 24. maddesinde ‘‘Ana gayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuvarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmayan muayenehaneler bu hükmün dışındadır.

Ana gayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.’’ Hükmü mevcuttur.

Yasaya göre ana taşınmazın kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünün işyeri olarak kullanılması ancak kat malikleri kurulunun oybirliğiyle vereceği kararla mümkündür. Mesken niteliğindeki bağımsız bölümün kat malikleri kurulunun verdiği bir karar olmadan iş yeri olarak kullanılması mümkün değildir.

Kural bu olmasına rağmen Yargıtay’ın istikrarlı kararlarına göre bağımsız bölümün büro olarak kullanılabileceği kabul edilmiştir. Ancak önemle belirtmeliyiz ki büronun yazıhane vasfında olması gerekmektedir. Ticari şirketlerin kullandıkları yerlerin büro olarak nitelendirilmesi mümkün değildir. Aksi halde her bir kat maliki dava açarak büronun kaldırılmasını isteyebilir.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş