Kiracı Evi Göstermek Zorunda Mıdır?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Kiracı Evi Göstermek Zorunda Mıdır?
  • Kiracı Evi Göstermek Zorunda Mıdır?

  • Nisan 16, 2023
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Kiracı Evi Göstermek Zorunda Mıdır?

Yükselen kiralar ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiriyor. Ev sahiplerinin kiralardaki fahiş artış istemleri kiracıları mağdur etmektedir. Bu durum kiracılar ile ev sahipleri arasındaki ilişkileri zorlaştırmaktadır. Ev sahipleri değişen ekonomik koşullar, istedikleri oranda zam yapamaması ve artan konut fiyatları nedeniyle evlerini satmaya başladı.

Evin satışı sürecinde kiracı ile ev sahipleri arasında evi gösterme konusunda anlaşmazlıklar yaşanması oldukça yaygındır. Son zamanlarda kiracı ile ev sahibi arasındaki ilişkide en çok merak edilen sorulardan biri de kiracı, satışa çıkarılan evi göstermek zorunda mıdır?

Kira sözleşmesi, karşılıklı borçlar içeren bir akittir. Sözleşmeye bağlılık ilkesi uyarınca taraflar akdettikleri sözleşmedeki hüküm ve koşullar ile bağlıdır.  Kiracının kira sözleşmesinde belirtilen şartlara uygun olarak davranması ve belirli yükümlülükleri yerine getirmesi gerekmektedir. Kiracının temel yükümlülüklerinden birisi de kiralananı gösterme borcudur.

Kiracı, ev sahibinin talep etmesi durumunda evi göstermekle yükümlüdür.
Aksi davranış sözleşmeye aykırı olup, ev sahibine sözleşmeyi feshetme hakkı tanır.

6098 sayılı TBK’nın 319/2. maddesi uyarınca; ”Kiracı bakım, satış ya da sonraki kiralama için zorunlu olduğu ölçüde, kiraya verenin ve onun belirlediği üçüncü kişinin kiralananı gezip görmesine izin vermekle yükümlüdür. Kiraya veren, çalışmaları ve kiralananın gezilip görüleceğini uygun bir süre önce kiracıya bildirmek ve bunların yapıldığı sırada kiracının yararlarını göz önünde tutmak zorundadır.” Şeklinde düzenleme bulunmaktadır.

Yasa gereğince kiracının evi göstermemek gibi bir hakkı yoktur. Kiracı, kiraladığı evi göstermekle yükümlüdür. Ancak bu yükümlülük belli kurallar ve koşullar çerçevesinde yerine getirilmelidir. Kiracıya en uygun zaman seçilmeli, bu bağlamda kiracının çıkarları hakkaniyete uygun olarak göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş