Günlük Kiralamalarda Kat Maliklerinin İzni Aranır Mı?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Günlük Kiralamalarda Kat Maliklerinin İzni Aranır Mı?
  • Günlük Kiralamalarda Kat Maliklerinin İzni Aranır Mı?

  • Kasım 5, 2023
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Günübirlik Kiralamalarda Kat Maliklerinin İzni Aranır Mı?

Son dönemde sıklıkla yazlık bölgelerde günübirlik kiralık konutlar yaygınlaşmış olup, özellikle ülkemizde turizm bölgelerine gelen turistler tarafından günübirlik daireler, oldukça rağbet görmektedir. Peki bu kiralamalar için kat maliklerinin izni gerekir mi?

Kat mülkiyeti hukukuna göre konutun işyeri olarak veya apartmanda belli işyerleri açılabilmesi için kat maliklerinin izni aranıyor. 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunun 24. maddesinde ‘‘Ana gayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuvarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmayan muayenehaneler bu hükmün dışındadır.

Ana gayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.’’ Hükmü mevcuttur.

Yasaya göre konutun, işyeri olarak kullanılması için bu şart öngörülmüştür. Ancak kat mülkiyeti kanununda konutun günübirlik kiralanması için kat maliklerinin izni aranmamaktadır. Kural böyle olmasına rağmen 7464 sayılı Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 02 Kasım 2023 Tarihli ve 32357 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmıştır.

Bu kapsamda bulunan konut kiralamaları için, kiralama sözleşmesi yapılmadan önce turizm amaçlı kiralanacak konut bir binanın dairesi ise, izin belgesi alınabilmesi için aynı binadaki tüm kat maliklerinin oy birliği gereklidir. Aksi halde her bir kat maliki hukuki yollara başvurabilecektir.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş