Suç İşleme Sebebiyle Boşanma Davası Nedir?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Suç İşleme Sebebiyle Boşanma Davası Nedir?
  • Suç İşleme Sebebiyle Boşanma Davası Nedir?

  • Ocak 10, 2024
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Suç İşleme Sebebiyle Boşanma Davası Nedir?

Suç işleme, Türk Medeni Kanununda düzenlenen özel bir boşanma sebebidir. Türk Medeni Kanununun 163. Maddesine göre eşlerden biri küçük düşürücü bir suç işler ve bu sebeplerden ötürü onunla birlikte yaşaması diğer eşten beklenemezse, bu eş her zaman boşanma davası açabilir.

Suç işleme sebebiyle boşanmak için eşlerden birinin suç işlemesi ve bu suçun evlilik birliğini çekilmez hale getirmiş olması gereklidir. 
Suç işleme nedeniyle boşanmak isteyen kişi, suç işleme sebebine dayanarak boşanma davası açması gerekiyor. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayalı açılmış bir davada eşlerden biri suç işlemiş olsa bile suç işleme sebebiyle boşanma kararı verilmeyecektir.
Hangi Suçlar Suç İşleme Sebebiyle Boşanma Davasının Konusunu Oluşturur?

Her suç, suç işleme sebebiyle boşanma davasına konu olmaz. Suçun küçük düşürücü ve yüz kızartıcı suçlardan olması gereklidir. Bu suçlar Anayasamızın 76/2. maddesinde özel olarak sayılmıştır. Buna göre; Zimmet, İhtilas ,İrtikap, Rüşvet, Uyuşturucu Ticareti, Hırsızlık, Dolandırıcılık, Sahtecilik, Parada Sahtecilik, Mühürde Sahtecilik, İnancı Kötüye Kullanma, Hileli İflas, Zina, Kasten Adam Öldürme, Cinsel Tacizde Bulunma vb. bu gibi küçük düşürücü suçların evlendikten sonra işlenmesi halinde suç işleme sebebiyle boşanma davası açılabilmektedir.

Suç İşleme Sebebiyle Boşanma Davası Ne Zaman Açılmalıdır?

Türk Medeni Kanununun 163. Maddesine göre eşlerden biri küçük düşürücü bir suç işler ve bu sebeplerden ötürü onunla birlikte yaşaması diğer eşten beklenemezse, bu eş her zaman boşanma davası açabilir. Suç işleme sebebiyle boşanma davası her zaman açılabilir.

Suç İşleme Sebebiyle Boşanma Kararı Nasıl Verilir?

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu, küçük düşürücü suç işlemeyi mutlak boşanma sebebi olmaktan çıkarmış, bu sebepten ötürü suç işleyenle birlikte yaşaması davacı eşten beklenmeyecek derecede evliliğin çekilmez hale gelmiş olmasını da aramıştır. İşte bu yüzden, küçük düşürücü suç işlenmesi tek başına boşanma kararı verilmesi için yeterli olmayıp, bu sebeple onunla birlikte yaşaması diğer eşten beklenemez derecede çekilmez hale gelmiş olması koşulu da gerçekleşmiş olması gerekir.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş