KORONADAN DOLAYI KİRALAR YARIYA DÜŞEBİLİR Mİ?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > KORONADAN DOLAYI KİRALAR YARIYA DÜŞEBİLİR Mİ?
  • KORONADAN DOLAYI KİRALAR YARIYA DÜŞEBİLİR Mİ?

  • Ekim 10, 2020
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07

Corona Virüs (Covid-19) olarak bilinen solunum yolu bulaşıcı hastalığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 9 Mart 2020 tarihli raporuna göre 100’den fazla ülkede 109 bin teyit edilmiş küresel vakayla kayıtlara geçmiştir. DSÖ tarafından, Corona Virüs için 2 Mart 2020 tarihinde küresel risk seviyesini “yüksekten”, “çok yüksek” seviyesine çıkarılmış, ayrıca “Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu” ilan edilmiştir.

Türkiye’de Covid-19 sebebiyle olağanüstü dönem 13.03.2020 tarihinde başlamıştır. Ülkemizin de içinde bulunduğu durum nedeniyle yetkililer  ”EVDE KALIN” çağrısı yapmıştır.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında çıkarılan genelgeler ile iş yerlerinin faaliyetleri durdurulmuş ve koronavirüs vakalarının çok hızlı artması nedeniyle birçok sektör iş yapamaz hale gelmiştir. Bu yüzden çok fazla iş yeri sahibi, iş yeri kiralarını ödeyememiş, kira indirimi için mahkemeye başvurmak durumunda kalmıştır.

Pandemi sürecinde mahkemeye başvuran bir restoran işletmecisi kirasında indirim yapılması isteminde bulundu. Kararı inceleyen Bursa Bölge Adliye Mahkemesi pandemiyi olağanüstü durum olarak niteleyerek iş yeri sahibini haklı bulmuş, kira bedelinin azaltılması kararını vermiştir.

Dosyayı inceleyen mahkeme; ‘‘Genel olarak sözleşmelerde ‘‘ahde vefa’’ ilkesi geçerlidir. Ancak Türk Borçlar Kanunun 138.maddesinde açıklandığı üzere sözleşmenin yapıldığı sırada taraflarca öngörülmesi beklenmeyen olağanüstü bir durumun ortaya çıkması durumunda sözleşmeye bağlılık ilkesinin sıkı bir şekilde uygulanması hakkaniyete aykırı olacağından hakimin sözleşmeye müdahalesi ve sözleşmeyi yeni koşullara uyarlaması mümkün olacağı, yaşanılan salgın hastalık sürecinin olağanüstü bir durum olduğu ve taraflarca öngörülemeyeceği açıktır o halde genel olarak salgın hastalık sürecinin Türk Borçlar Kanununun 138. Maddesinde belirtilen olağanüstü durum olarak kabul edilmesi gerektiği nedeniyle kira bedelinden yüzde 50 indirim yapılmasına hükmetmiştir.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş