KORONAVİRÜSÜ BULAŞTIRAN KİŞİYE HAPİS CEZASI

Av. Ceren YANIK > Makaleler > KORONAVİRÜSÜ BULAŞTIRAN KİŞİYE HAPİS CEZASI
  • KORONAVİRÜSÜ BULAŞTIRAN KİŞİYE HAPİS CEZASI

  • Ekim 2, 2020
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07

Corona Virüs (Covid-19) olarak bilinen solunum yolu bulaşıcı hastalığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 9 Mart 2020 tarihli raporuna göre 100’den fazla ülkede 109 bin teyit edilmiş küresel vakayla kayıtlara geçmiştir. DSÖ tarafından, Corona Virüs için 2 Mart 2020 tarihinde küresel risk seviyesini “yüksekten”, “çok yüksek” seviyesine çıkarılmış, ayrıca “Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu” ilan edilmiştir.

Türkiye’de Covid-19 sebebiyle olağanüstü dönem 13.03.2020 tarihinde başlamıştır. Ülkemizin de içinde bulunduğu durum nedeniyle yetkililer ”EVDE KALIN” çağrısı yapmıştır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan Kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından PANDEMİ olarak nitelendirilen Koronavirüs (Covid-19) salgının yayılmasını engellemek için; birtakım tedbirler alınmıştır. Bu tedbirlerin başında karantina, maske, mesafe ve temizlik kuralı gelmektedir. Ayrıca bazı yaş gruplarında sokağa çıkma yasağı kısıtlaması getirilmiştir.

Ne yazık ki bazı vatandaşlarımız bu tedbirlere uymamakta ısrar etmektedir. Bu direnme nedeniyle kişi hem kendi hayatını hem de başkasının hayatını tehlikeye atmaktadır. Salgın döneminde belirlenen tedbirlere uymak aynı zamanda insan olmanın bir vazifesidir.

Bu yazımızda koronavirüsü bulaştıran kişi ceza alır mı sorusuna cevap arayacağız.

Karantina, bulaşıcı bir hastalığa maruz kalan şüpheli durumdaki insan ve hayvanları, hastalığın en uzun kuluçka devresine eşit bir süre kimse ile temas ettirmemek suretiyle alınan tedbirsel faaliyettir. Ülkemizde Covid-19’a yakalanan kişilere 14 günlük karantina tedbiri uygulanmaktadır. Eğer bir kişi hakkında karantina tedbiri varsa ve bu karantina tedbirinin gereklerine aykırı hareket edilmişe bu durumda Türk Ceza Kanunu’nun 195.maddesi uygulanacaktır. Bu durumda bir suçun varlığından söz ederiz.

Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma
Madde 195– “(1) Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Karantina tedbirine aykırı muhalefet eden hakkında ceza soruşturulması başlatılacak yargılaması Asliye Ceza Mahkemesinde yapılacak kovuşturma sonucunda kişi hakkında hapis cezası uygulanacaktır. Veyahut; bir karantina tedbiri yok ama bu salgın hastalığın bulaşmasının önüne geçmek amacıyla tehlikeli olsun veya olmasın toplumun tüm bireylerini ilgilendirecek tedbir kararlarına aykırı hareket halinde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesinde bir kabahat olarak belirlenmiştir.

Umumi Hıfzıssıhha Kanunu
Madde 282 – (Değişik: 23/1/2008-5728/48 md.)
Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, ikiyüzelli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir. Tedbir kararlarına karşı muhalefet eden kişiye Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince para cezası yaptırımı uygulanacaktır.

Kurallara riayet ederek hem kendimizi hem sevdiklerimizi koruyalım. Evde Kalın, Sağlıkla Kalın…

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş