Dairenin Önüne Güvenlik Kamerası Takılabilir Mi?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Dairenin Önüne Güvenlik Kamerası Takılabilir Mi?
  • Dairenin Önüne Güvenlik Kamerası Takılabilir Mi?

  • Mayıs 21, 2024
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Dairenin Önüne Güvenlik Kamerası Takılabilir Mi?

Son zamanlarda sitelerde, apartmanlarda güvenlik kamerası konulması yaygınlaşmıştır. Metropol yaşamının zorunlu gereksinimlerinden olan güvenlik kameraları daireye gelenleri görüntülemesi sebebiyle apartmanda problemlere neden olmaktadır. Peki bu takılan güvenlik kameraları yasal mıdır?

Bağımsız bölümün giriş kapılarının duvarlarına, takılan kameralar ana taşınmazın ortak alanları olarak sayılmaktadır. Ortak alanlarda her bir kat maliki eşit hakka sahiptir. Kimse ortak alanları dilediği gibi kullanamaz Kat mülkiyeti kanuna göre kat malikleri ortak yeri kullanırken birbirlerinin haklarına titizlik göstermeye ve engelleyici davranışlardan kaçınmaya özen göstermek zorundadır.

Apartman yaşamında ortak alanları düzenleyen kurallar vardır. Bunlardan birisi de Kat mülkiyeti kanunudur. Apartman ve sitelerle ilgili hukuki problemlerin çözümünde Kat mülkiyeti kanunu uygulanır. Kat mülkiyeti kanunu apartman sakinlerinin birbirlerine saygı duymaları ve sükunet içinde yaşayabilmeleri temeline dayanır.

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 19. maddesinin ikinci fıkrasına göre kat maliklerinden her biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün rızası olmadıkça anataşınmazın ortak yerlerinde onarım, tesis ve değişiklik yaptıramaz. Kanunun bu hükmü dikkate alınarak apartmanların ortak alana yerleştirilen kameralar için karar alınması şarttır.

Apartmanın ortak alanlarına kamera takılabilmesi için kat maliklerinin beşte dördünün rızasının yanında kamera sisteminin amacına uygun kullanılması ve KVKK hükümlerine de aykırı olmaması gereklidir. Aksi halde her kat maliki mahkemeye başvurarak kameraların sökülmesini isteyebilecektir.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş