Çocukla Kişisel İlişkin Kaldırılması Davası Nedir?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Çocukla Kişisel İlişkin Kaldırılması Davası Nedir?
  • Çocukla Kişisel İlişkin Kaldırılması Davası Nedir?

  • Nisan 9, 2024
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Çocukla Kişisel İlişkin Kaldırılması Davası Nedir?

Anne veya baba ile çocuk arasındaki kişisel ilişkinin, koşullara ve duruma bağlı olarak değiştirilmesi mümkündür. Gerektiğinde kişisel ilişkinin azaltılıp artırılabileceği gibi çocuğun yüksek yararının gerektirmesi durumunda tamamen de kaldırılması mümkündür.Kişisel ilişkinin sınırlandırılması ya da tamamen kaldırılması için dava açılması şart olup, dava açılmadan kişisel ilişki sınırlandırılıp, kaldırılamaz.

Çocukla kişisel ilişki kurulmasında gözetilecek en önemli ölçüt çocuğun yüksek yararıdır.

Kural olarak çocuğun yüksek yararı açısından; baba ve anne ile kişisel ilişkisi devamlılığının önemlidir. Çocukla ana, baba arasında düzenli kişisel ilişki kurulması ve bu ilişkinin sürdürülmesi çocuk için bir hak olduğu gibi ana ve baba için de bir haktır. Kişisel ilişki tesisinden beklenen amacın çocukla ebeveynleri arasında aile bağlarını geliştirmek ve bu suretle çocuğun sağlıklı gelişimini sağlamak olup, bu sebeple, kişisel ilişkinin analık ve babalık duygusunu tatmin edecek nitelikte olması gerektirirse de kişisel ilişkiye dair mahkeme kararların kesin hüküm niteliğinde olmayıp, koşulların değişmesi halinde kişisel ilişki yeniden düzenlenebilir.

Önemli olan çocuğun üstün yararı olup haklı sebeplerin varlığı halinde çocuk lehine kişisel ilişkinin azaltılması veya kaldırılması istenebilecektir.
Çocukla Kişisel İlişkinin Kaldırılması İçin Haklı Sebepler Nelerdir?

Ebeveynlerin olumsuz örnek teşkil edebilecek tutum ve davranışları ile çocuğun huzurunu ve psikolojisini bozması, çocuğun da ebeveynleri ile görüşmek istememesi gibi sebeplerle çocukla kişisel ilişkisinin kaldırılmasını ya da azaltılmasını gerektirir bir durumun ispatı halinde çocuğun menfaatinin uygun düştüğü durumlarda çocuğun babası veya annesi ile kişisel ilişkinin azaltılması veya tamamen kaldırılması istenebilmektedir. Kişisel ilişki sadece çocuğun yüksek yararı gerektirdiği takdirde kısıtlanabilir veya kaldırılabilir. Kişisel ilişki sebebiyle çocuğun huzurunun ciddi olarak tehlikede olduğuna ilişkin bir delil  yoksa kişisel ilişki sınırlanamaz.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş