Balkonu Eve Dahil Etmek Yasal Mıdır?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Balkonu Eve Dahil Etmek Yasal Mıdır?
  • Balkonu Eve Dahil Etmek Yasal Mıdır?

  • Ekim 30, 2022
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Balkonu Eve Dahil Etmek Yasal Mıdır?

Birçok apartman sakini evlerinin küçüklüğünü sebep göstererek, balkonu mutfağa veya salona dahil etme yoluna gitmektedir. Bu nedenle de günümüzde yaşam alanını genişletmek amacıyla binanın statiğine, dış görünümüne zarar verecek nitelikte işlemler yapılmaktadır.  Peki bu durum yasal mıdır?

“634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18. maddesine göre kat malikleri, gerek kendi bağımsız bölümlerini, gerekse ortak yerleri kullanırlarken birbirlerini rahatsız etmemek ve haklarını çiğnememekle yükümlüdürler.”
Komşuluk hukuku gereğince apartman sakinleri birbirlerine saygı gösterme mecburiyetindedir.  Hiç kimse keyfi nedenlerle diğer maliklerin haklarını ihlal edemez.

Kat Mülkiyeti Kanununun 19. Maddesine göre ; “Kat malikleri, ana gayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdur.” Hükmü gereğince kat maliklerinin ana taşınmazın mimari durumunu koruma, projeye aykırı imalat yapmama yükümlülüğü bulunmaktadır.

Binanın statiğini değiştirecek işlemlerde apartmandaki kat maliklerinin rızasının alınması şarttır.

Balkon ile arasındaki duvarın balkon arasındaki duvarın yıkılıp kullanılması mimari proje değişikliği gerektirir ve ancak kat maliklerinin oybirliği ile verecekleri kararla mümkündür. Aksi halde karar alınmadan yapılan tadilatlar nedeniyle her bir kat malikinin şikayet hakkı bulunmaktadır.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş