Apartmanda Su Basması Problemi Nedir?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Apartmanda Su Basması Problemi Nedir?
  • Apartmanda Su Basması Problemi Nedir?

  • Ocak 20, 2024
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Apartmanda Su Basması Problemi Nedir?

Apartmanda su baskınları en çok korkulan problemlerden biridir. Üst komşudan veya başka nedenlerden kaynaklanan su baskınları maddi ve manevi zararlar  yaşatıyor. Su baskınları sebebiyle dairelerde rutubet boya kabarması, zemin mermerinin bozulması, laminatlarda ve duvarlarda hasarlar vs oluşmaktadır. Su baskını problemi sağlık açısından da hayatı olumsuz etkilemektedir.

Su basması probleminin çözümü için dava yoluna başvurmak gerekli olup, davadan önce delil tespiti yaptırılması faydalı olacaktır.

Bağımsız bölüme su sızması nedeniyle oluşan zarardan kimin sorumlu olacağı konusunda sızıntının kaynağının iyi tespit edilmesi gerekmektedir.  Sızıntı bağımsız bölümden kaynaklı ise bağımsız bölüm sahibi tek başına sorumlu; ortak tesisattan kaynaklı arızalarda diğer kat malikleri de bu zarardan sorumlu olacaktır. İşte bu tespiti yapabilmek için dava açılmadan önce delil tespiti yapılması gerekmektedir.

Delil Tespiti Nedir?

Su akıntısı sonucunda evde meydana gelmiş olan hasarın, devam etmekte olan su akıntısı sebebiyle artan zararın tespiti ve evin mevcut durumunun tespitini, sızıntının nereden kaynaklandığının, hasarın meydana geliş sebebinin ve hasar sonucu meydana gelen zararı ile onarım bedelinin tespiti için delil tespiti yapılması faydalıdır.

Delil tespiti neticesinde sızıntının kaynağı tespit edilmektedir. Buna göre sızıntı problemi kimden kaynaklanıyorsa ilerde açılacak davada husumet ona yöneltilecektir. Apartman uyuşmazlıklarında 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre çözümlenip, yine kat mülkiyeti hükümleri uygulanacağından buu tür davalarda görevli mahkeme Sulh Hukuk Mahkemesi olacaktır.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

 

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş