Anlaşmalı Boşanmadan Sonra Nafaka İstenebilir Mi?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Anlaşmalı Boşanmadan Sonra Nafaka İstenebilir Mi?
  • Anlaşmalı Boşanmadan Sonra Nafaka İstenebilir Mi?

  • Nisan 21, 2024
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Anlaşmalı Boşanmadan Sonra Nafaka İstenebilir Mi?

Boşanmanın mali sonuçlarında biri de nafakadır. Yoksulluk nafakası, boşanma davasında talep edilebilen bir nafaka türüdür. Türk Hukukunda boşanma sonucu yoksulluğa düşecek taraf, diğer taraftan mali gücü oranında yoksulluk nafakası isteyebilir.  Boşanmanın eki niteliğinde olan yoksulluk nafakası boşanma kararının kesinleşme tarihine kadar talep edilebilir.

Anlaşmalı Boşanmadan Sonra Yoksulluk Nafakası İstenir Mi?

Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu halde taraflar anlaşmalı şekilde boşanabilmektedir. Mahkeme, anlaşmalı boşanma kararı verebilmesi için boşanmanın mali sonuçları olan maddi tazminat, manevi tazminat ve yoksulluk nafakası konularında taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması gerekir.

Anlaşmalı boşanma sırasında yoksulluk nafakası hakkında kesin hüküm kurulmaması veya yoksulluk nafakasından açıkça feragat edilmemiş ise sonradan dava açarak yoksulluk nafakası isteme hakkı mevcuttur.
Anlaşmalı Boşanma Sonrası Nafaka Ne Zaman İstenir?

Anlaşmalı boşanma davası kesinleşmesinden sonra her zaman yoksulluk nafakası talep etme hakkı yoktur. Anlaşmalı boşanma davasından sonra istenecek yoksulluk nafakası süreye tabidir. Evliliğin boşanma sebebi ile sona ermesinden doğan dava hakları, boşanma hükmünün kesinleşmesinin üzerinden bir yıl geçmekle zamanaşımına uğrar.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş