Kapıcı Dairesi Satılır Mı?

Av. Ceren YANIK > Makaleler > Kapıcı Dairesi Satılır Mı?
  • Kapıcı Dairesi Satılır Mı?

  • Kasım 27, 2023
Paylaş
Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Kapıcı Dairesi Satılır Mı?

Apartmanda yaşam pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Toplu yaşamın en büyük sorunlarından birisi de ortak alanlardır. Günümüzde ise birçok site ve apartmanda ortak alanlar konusunda anlaşmazlık yaşanmaktadır. Kat mülkiyeti kanunumuzda ortak kullanım alanları kat maliklerinin olumlu oy vermesi halinde kiraya verilebiliyor ancak ortak alanların satışı yasada düzenlenmemiştir. Özellikle en çok sorulan sorulardan birisi de kapıcı dairelerinin satılıp satılmayacağı konusudur. Peki kapıcı dairesinin satışı yasal olarak mümkün müdür? 

Apartmanda ortak alanlar Kat Mülkiyeti Kanunumuzun 4. Maddesinde açıkça düzenlenmiştir. Buna göre ; ortak yerlerin konusu sözleşme ile belirtilebilir. Aşağıda yazılı yerler ve şeyler bu kanun gereğince her halde ortak yer sayılır.

*Temeller ve ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar,

* Her kat malikinin kendi bölümü dışındaki kanalizasyon tesisleri ve çöp kanalları ile kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri, telefon, radyo ve televizyon için ortak şebeke ve antenler sıcak ve soğuk hava tesisleri,

* Çatılar, bacalar, genel dam terasları, yağmur olukları, yangın emniyet merdivenleri.

Yukarıda sayılanların dışında kalıp da, yine ortaklaşa kullanma, korunma veya, faydalanma için zaruri olan diğer yerler ve şeyler de (Ortak yer) konusuna girer. Yasa hükümleri uyarınca tüm kat malikleri ortak alanlardan yararlanma bu yerlere girip çıkabilme hak ve yetkisine sahiptir.

Kapıcı daireleri, KMK’ya göre ortak alan sayıldığından kat maliklerinin ana gayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik oldukları Kat Mülkiyeti Kanununda da açıkça belirtilmiştir. Ortak yerleri kimse dilediği gibi kullanamaz, kendisine özgüleyemez.

Ortak alan, yer ve tesislerin kiraya verilmesi için Kat Malikleri Kurulu’nda oybirliğiyle karar alınması gerekir.  Ortak alanların satışı ise yasal olarak mümkün değildir. Ortak alanlar içerisinde yer alan kapıcı dairesi, bağımsız bir bölüm olmadığı için satışı yapılamaz. Ancak satış yapılmışsa bu daireler için hukuki yollara başvurarak tapu iptali söz konusu olacaktır.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçin. Whatsapp: 0545 190 06 07
Paylaş